Webová přístupnost
Chcete profesionální web? Potom by měla být použitelnost a webová přístupnost pro vás číslo jedna!
Přístupnost? Co je to?
Podle průzkumů má 20 až 30 % návštěvníků problémy se zobrazením, fungováním nebo používáním běžných webových stránek. To znamená, že takovýto lidé u vás nic nenakoupí a ani nezjistí požadované informace pokud nebudete mít vytvořenou www prezentaci podle zásad webové přístupnosti. Cílem přístupnosti tedy je zmenšovat či odstraňovat překážky, na které může uživatel narážet při používání webových stránek, dokumentů a aplikací.
Měla by to být povinnost? Dávno je!
Je to tak, webovou přístupnost řeší český zákon 356/2000 sb., dále také 81/2006 sb..
Pravidla přístupnosti
Pravidla, vypracovaná Davidem Špinarem, naleznete na http://pristupnost.nawebu.cz/texty/pravidla-standardy.php.
Testování použitelnosti, použitelnost webu
V jednoduchosti použitelnost stránek znamená, že uživatelům se podaří na webu udělat to, co chtějí. Jednoduché, že? Nicméně málo který web takový je.
Stalo se Vám někdy, že jste nemohlo najít tlačítko pro objednání že jste se na webových stránkách ztratili, že prvky se chovaly jinak než jste čekali? My jsme se rozhodli, že budeme Kultivovat weby.
Mimo oblast webových stránek bylo dosud testování použitelnosti běžnou praktikou. Testují se letadla, auta, mobilní telefony (s větší či menší zpětnou vazbou :-). Na internetu se o použitelnosti hovoří teprve krátce – až poté, co lidé zjistili jak špatně se s některými stránkami pracuje.
Testování probíhá ve dvou fázích: analytická a laboratorní.
V analytické části navrhneme sami základní změny uživatelského rozhraní.
V laboratorní části testujeme na vybraném vzorku (cíleně) osob. Uživatelé se pokouší splnit několik scénářů v rámci aplikace (a tedy i uživatelského rozhraní). Jejich postup je zaznamenáván a zpětně vyhodnocován. Výsledkem testů by měla být změna uživatelského rozhraní k maximální spokojenosti budoucích uživatelů.